Először történt fizikai erőszak a cseh parlamentarizmus modern története során a parlament alsóházában a csütörtök délutáni órákban. A parlamentbe a szélsőjobboldali SPD színeiben bejutó képviselők provokáltak, egyikük az ülést levezető szociáldemokrata elnökre és annak párttársaira támadt. A képviselők végül elfogadták az újabb három hétig tartó országos szükségállapotot és járványellenes óvintézkedések meghosszabbítását.
A maszk nélkül felszólaló Lubomír Volný képviselő azért kezdett el tiltakozni Tomáš Hanzel levezető elnöknél, mert az korábban megrótta párttársát, Marian Bojko képviselőt. Ő szintén maszk nélkül vett részt a járványellenes óvintézkedések meghosszabbításáról szóló rendkívüli parlamenti tárgyaláson.
Az utána felszólaló Volný kötekedni kezdett, először Hanzel pártjához való viszonyát kezdte el firtatni. Hanzel reakciójában felszólította képviselőtársát, hogy próbáljon meg a napirendi témánál maradni és fejtse ki a rendkívüli állapot meghosszabbításáról szóló véleményét. Volný nem törődött a higgadt figyelmeztetéssel és tovább kötekedett.
„Nem fogom engedni, hogy elnémítsanak és mint a nép megválasztott képviselője jogomban áll elmondani a véleményem. Ha idejössz, kapsz a pofádra,” fenyegette meg Volný képviselő az ülést levezető elnököt.
Ezek után Hanzel odament és kikapcsolta a képviselő mikrofonját, ami láthatóan nem tetszett Volný képviselőnek. Az egykori SPD-képviselő a házelnök mikrofonjában szerette volna folytatni mondókáját, de Hanzel azt is kikapcsolta. Volný lökdösődni kezdett, káromkodások hangzottak el a mikrofonba, majd fizikailag rátámadt a parlamenti elnök védelmére siető két másik szocdem képviselőre is.
Radek Vondráček (ANO) a cseh képviselőház elnöke az ülés végéig kizárta az ülésteremből a magáról megfeledkezett képviselőt. „Nem toleráljuk az ilyen viselkedést, Volný képviselőt a nap végéig kizárom az ülésteremből,” jelentette be a házelnök, aki Hanzel után vette át az ülés vezetését. Vondráček azt is bejelentette, hogy a verekedő képviselő ellen a cseh parlament mentelmi bizottságánál eljárást indít. A lépést azzal indokolta, hogy ilyen esemény soha nem történt még a cseh parlamentarizmus fennállása során azon a helyen, ahol Tomáš Garrigue Masarykot, az első csehszlovák köztársaság elnökét is megválasztották.
Biztonsági őrök nem voltak a parlament alsóházi tárgyalótermében, csak az előcsarnokban tartózkodtak. A házelnök szerint senki nem volt ilyen eseményre felkészülve és arra sem gondolt senki, hogy egy ilyen jelenet valaha megtörténhet a cseh parlament alsóházában. Vondráček ugyanakkor hozzátette: a lehetőségekhez képest kollégái jó válaszokat adtak.
Az eset után a csütörtöki parlamenti ülést fél órára felfüggesztették.
Volný képviselő viselkedése miatt Tomio Okamura a szélsőjobboldali-bevándorlásellenes SPD képviselője még csütörtök este elnézést kért. Emlékezetes, hogy, Volnýt és Bojkót is a SPD morva-sziléziai kerületében választották képviselőnek a 2017-es országgyűlési választásokon. Még 2019-ben ideológiai egyet nem értés miatt kiváltak a pártból és egy másik szélsőjobb szervezetet alapítottak Egységesen – Alternatíva patrióták számára elnevezéssel.
Az esetet természetesen élesen elítélte az összes cseh politikai párt.
Így tett Andrej Babiš cseh kormányfő is, aki szerint Volný csak azt bizonyította be a társadalom előtt, hogy nem képes normális és tisztességes párbeszédre. „Totálisan oda nem illően és hülyén viselkedett a képviselő úr. Ha kommentálnom kéne az esetet, csak nyomdafestéket nem tűrő kifejezések jutnának eszembe. Az ilyen jelenetek egészen biztosan nem tartoznak a parlament üléstermébe,” szögezte le a cseh miniszterelnök.
To, jak se zachoval poslanec Lubomír Volný, je totálně nevhodné a hloupé. Kdybych to měl komentovat, napadaly by mě jen výrazy, které nejdou publikovat. Nic takového rozhodně nepatří na půdu @snemovna. Jen celé společnosti dokazuje, že není schopný normální a slušné diskuze.
A konzervatív jobbközép Polgári Demokrata Párt (ODS) képviselője a cseh köztelevíziónak nyilatkozottt. „Nem emlékszem, hogy ilyen jelenetek valaha is lejátszódtak volna a cseh parlamentben. Az ilyen esetekről készült televíziós felvételek eddig tőlünk keletre fekvő országok parlamentjéből érkeztek. A Volný képviselőtársunkból most kitörő primitív erőszakot nem először láttuk már, korábban másokkal is volt már konfliktusa. Ignorálni kell az ilyen viselkedést, de a biztonsági szolgálat sem állt a helyzet magaslatán,” kritizálta az ellenzéki képviselő a szerinte nem elégséges biztonsági körülményeket.
A konzervatív képviselő szerint nyilvánvaló volt, hogy Volný konfliktust akart kirobbantani. Az ODS politikusa szerint az egész jelenet egy tudatos provokáció volt.
Dominik Feri az ellenzéki nemzeti-liberális TOP09 képviselője Volný képviselőt önző idiótának nevezte.
Možným porušením hygienických opatření ze strany dvou poslanců Parlamentu ČR, ke kterému mělo dojít během dnešního jednání Poslanecké sněmovny, se zabýváme. Po vyhodnocení dostupných materiálů věc oznámíme příslušnému správnímu orgánu k vyřízení. https://t.co/Aj16r8UicS
Csütörtök délután a cseh rendőrség higiéniai óvintézkedések esetleges megsértése miatt vizsgálatot indított két maszkot nem viselő képviselő ellen. A rendelkezésükre álló felvételek alapján nyomoznak az ügyben. A cseh rendőrség twitter csatornáján konkrét nevek említése nélkül azt írták, hogy a Cseh Köztársaság két parlamenti képviselője megsértette a higiéniai előírásokat a csütörtöki parlamenti tárgyalás során. A rendelkezésre álló felvételek alapján nyilvánvaló, hogy a verekedést kirobbantó Volný és Marian Bojko képviselők nem hordtak maszkot.
A Denník N független cseh hírportál csütörtök délután érdeklődött a cseh képviselő-testület vezetésénél, hogyan tervezik a két renitens képviselő ügyét, a kormányzati intézkedések be nem tartását, kezelni.
A cseh parlament sajtóosztálya szerint Volný és Bojko képviselők döntésükről, miszerint maszk nélkül lépnek be a parlament épületébe, korábban maguk tájékoztatták a cseh közvéleményt. A képviselőház szóvivője szerint a képviselők saját lelkiismeretük alapján döntöttek. Ugyanakkor a szóvivő emlékeztetett Vondráček házelnök véleményére, miszerint a két képviselő felelőtlen magatartást tanúsít képviselőtársaival szemben.
A botrányt kirobbantó képviselő nem mond le mandátumáról. Újságírók kérdésére elmondta, hogy a eset után még jobban elhivatottnak érzi magát a jelenlegi megszorító intézkedésekkel egyet nem értő emberek véleményének képviseletére. A képviselő szerint egyébként őt támadták meg fizikailag. Lubomír Volný a twitteren is összefoglalta álláspontját:
„Az igazságért küzdeni kell, pofonokat adni és kapni. Mindig harcra készen ;)”
Za pravdu je třeba bojovat rozdávat i přijímat rány.
Vždy připraven ;).
A cseh parlament végül csütörtök este fél nyolckor elfogadta az országos rendkívüli járványellenes intézkedések meghosszabbítását február 14-ig. A javaslatot a kommunisták nyújtották be, amit a hivatalos megfogalmazás szerint az ANO és a szocdemek tolerálnak.
Az ellenzéki pártok nem támogatták a javaslatot.
Jan Blatný cseh egészségügyi miniszter a rendkívüli állapot meghosszabbításáról szóló parlament döntése után egy órával már azt mondta a cseh köztévében, hogy a kormánynak vélhetően újra a parlament felé kell fordulni a koronavírus világjárvány miatt bevezetett szükségállapot meghosszabbítása miatt. A cseh politikában ugyanakkor egyetértés mutatkozik, hogy néhány jogszabály megváltoztatása esetén a szükségállapot meghosszabbítására már nem lenne szükség egyes védelmi intézkedések alkalmazásához.
Emlékezetes: Andrej Babiš 2017-ben kisebbségi kormányt alakított mozgalma az ANO és a szociáldemokrata párt (ČSSD) koalíciójából, amelyet kívülről a szélsőjobboldali SPD és a cseh kommunista párt (KSČM) támogat. Az illiberális blokknak is nevezett hatalmi erőtér két kormánypártja előzetesen a szükségállapotot február 21-ig akarták meghosszabbítani.
Csehországban több alkalommal demonstráltak már a kormány korlátozó intézkedései ellen az elmúlt hónapokban.
Egyre komolyabb elégedetlenséget váltanak ki a régióban a járványellenes óvintézkedések. Szombaton Pozsonyban, vasárnap Prágában támadtak agresszív demonstrálók a rendőrökre, akik mindkét városban könnygáz és vízágyú bevetésével válaszoltak. De láthattunk lovasrohamot is. Friss felmérések szerint a szlovák és a cseh kormánykoalíció is elvesztette a társadalom többségének támogatását. Az emberek kezdik megérteni, hogy a vírus még hosszabb időre velük marad.
Vezető képünkön a történelmi verekedés pillanatai a cseh parlament alsóházi termében 2021 január 21-én a csütörtök délutáni órákban. Screenshot, cseh köztévé.
Írta: Bőtös Botond
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Nem várt helyről kapott dicséretet a maradék független sajtó: az Orbán-kormány családügyi minisztere egy fórumon meglepődött, hogy a tájékozott választópolgárok...
Szlovákiában élénk figyelemmel követik a budapesti Színház és Filmművészeti Főiskola (SZFE) diákjainak ellenállását az illiberális hatalommal szemben. A maroknyi csoport...
Befejeződött a Károly-híd után második legrégebbi prágai híd rekonstrukciója. A Negrelli viadukton három év felújítási munka után hétfőtől újra indul...