Kiáll a Magyar Tudományos Akadémia mellett a szlovák tudományos élet
Szolidaritási nyilatkozatban áll ki a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) és a Szlovákiai Történészek Társasága (SHS) a Magyar Tudományos Akadémia (MTA)...
Megduplázódott a külföldiek száma hét év alatt a prágai munkaerőpiacon, az ott dolgozók 28 százaléka már bevándorló hátterű. Csehországban hivatalosan több mint 550 ezer külföldi származású ember él, és a bevándorlásnak köszönhetően évről évre nő az ország lakossága. A gazdasági migránsok a helyi és regionális foglalkoztatás fontos részévé váltak és jelentős hatást gyakorolnak a cseh gazdaságra: csökkentik a munkaerőhiányt.
„Közép-Európában nem akarunk másokkal élni, saját népességünket akarjuk megőrizni” – írta Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár január 10-én az Orbán Viktor miniszterelnök által tartott sajtótájékoztató idején a Twitteren. Soltész Miklós KDNP-s politikus a kormány ellentmondásos reakciókat kiváltó családtámogatási programjára érkező kritikák kapcsán a külföldi munkáról nem a munkaerő szabad áramlása jutott eszébe, hanem a „hivatalos emberkereskedelem.”
Magyarország kormányának hivatalos politikai álláspontja nemcsak történelmileg tarthatatlan – régiónkban a múltban is mindig jelentős kevert népességű területek, városok léteztek. Ebben a cikkben a cseh munkaerőpiac aktuális hátterének részletes bemutatásával amellett érvelek, hogy a magyar kormány álláspontja miért áll szemben a valósággal gazdasági téren is.
„A tíz legnépesebb Prágában élő nemzetiségből mind van kollégám a cégben” – mondta az Átlátszónak Norbert, aki egy Budapest melletti településről érkezett a cseh fővárosba dolgozni. Otthon több hónapig nem talált munkát. Prágában egy nemzetközi szállító cég alkalmazottjaként egy évtizede kiválóan megállja a helyét. A magyar fiatalember nem túloz: aki ma munkát vállal Csehország fővárosában, készüljön fel, hogy kollégái többsége külföldi származású lesz. Egy tipikus multinacionális cég irodájában az emberek többsége nem csehül, hanem angolul kommunikál.
Az állandó és ideiglenes lakcímmel rendelkező külföldiek száma Csehországban 2018 végén meghaladta az 566 ezer főt. Ez a szám a 2017-es létszámhoz képest 40 ezerrel több külföldit jelent.
Magyarországhoz hasonlóan Csehszlovákia cseh országrészében is tízmillióan éltek a demokratikus rendszerváltás idején (1989-1990). Az elmúlt majdnem harminc évben hazánk lakossága tízmillió alá csökkent. Csehországban viszont 2018 adatok alapján a lakosság létszáma meghaladta a 10,6 milliót.
Csehországban a születések száma alig haladja meg a halálozások számát – így volt ez tavaly is: 114 405 csecsemő születése mellett 111 443-en haltak meg – a lakosság számának emelkedése a bevándorlóknak köszönhető.
A csehországi bevándorlás első számú oka a cseh gazdaság remek teljesítménye. Hasonló jelenséget lehetett érzékelni az elmúlt évtizedben, amikor 2008-ig szintén nőtt a Csehországba érkezők száma, de a gazdasági világválság ezt a migrációs irányt is visszavetette. Jelenleg minden várakozás szerint a gazdasági bevándorlás további növekedése várható.
Csehországban nem csak a munka miatt élnek külföldiek. A fenti számok nem tartalmazzák a menedékkérőket, akik menekült-státust kaptak. Ezen kívül a statisztika nem számol az engedély vagy igazolás nélkül külföldiekkel, vagy azokkal az EU-s állampolgárokkal, akik nem jelentek meg a cseh statisztikában.
A tavaly év végén összesített adatok alapján Csehországban az ukrán (131 709) a legnagyobb bevándorló csoport. Őket a hivatalosan sokáig vezető szlovákok (116 817) követik. Ők a valóságban többen lehetnek, de mivel uniós polgárok, nem kötelező regisztrálniuk állandó vagy ideiglenes lakcímet.
Harmadik helyen állnak a vietnámiak (61 817), a negyedik helyen az oroszok (38 223). Az ötödik legnagyobb bevándorló csoport a német (21 267), a hatodik a lengyel (21 279). A többi etnikumot a cseh statisztika hivatalosan az egyéb kategóriában együtt számolta meg (176 493). A bevándorló külföldiek nagyobb városokban, megyeszékhelyeken és a cseh fővárosban élnek. Az 1,28 millió prágai lakos 16 százaléka (206 656) bevándorló hátterű.
A Cseh Statisztikai Hivatal (ČSÚ) 2017-ben 700 ezer gazdaságilag aktív prágai lakost regisztrált, akikből 200 ezer külföldi. A gazdaságilag aktív prágaiak 28 százaléka bevándorló hátterű. Országosan a csehországi cégek 10,7 százalékban foglalkoztatnak külföldi munkavállalót.
Prágában minden negyedik, Csehországban minden tizedik munkavállaló külföldi származású. A bevándorlók többsége a cseh fővárosban dolgozik, kivéve az olomouci és a morva-sziléziai régióban foglalkoztatott lengyeleket. Minden harmadik Csehországban dolgozó külföldi a cseh fővárosban van bejegyezve (35%).
A Csehország uniós csatlakozása óta eltelt majdnem másfél évtized év alatt a csehországi külföldi munkavállalók száma megháromszorozódott. A legtöbb külföldi 2011 és 2016 között érkezett Prágába, konkrétan 86 ezer ember. Országosan, hasonló időszakban 160 ezer külföldi érkezett dolgozni Csehországba.
„A bevándorlók a cseh munkaerőpiac pótolhatatlan forrásává váltak. A külföldi munkaerő sokkal rugalmasabb, mint a hazai munkaerő, mert olyan munkát is elvállalnak, amely kevésbé vonzó foglalkoztatási feltételeket kínál” – áll a cseh Tervezési és Fejlesztési Intézet (IPR) tanulmányában.
A kutatás módszertana. A Csehországban dolgozó külföldiekről szóló adatok még egy fél évtizeddel korábban is elérhetetlenek voltak. Az IPR a cseh Munkaügyi és Szociális Minisztérium illetve a prágai Munkaügyi hivatallal együtt gyűjtötte össze az adatokat. Az adatbázisba a cseh munkaügyi központokban alkalmazottként vagy vállalkozóként regisztrált külföldiek kerültek. A tanulmány a Cseh Köztársaságban három hónapnál hosszabb tartózkodási engedéllyel rendelkező emberekkel számolt.
Számos cseh politikai párt előszeretettel uszít a „gazdasági migránsok” ellen, ám a gazdasági élet szereplői ebben nem partnerei a politikának. Ellenkezőleg, a vállalkozók inkább próbálják Csehországba csábítani a külföldieket – állapította meg az IPR tanulmánya. Ezt a migrációs paradoxont erősítette a cseh sajtóban megszólított egyik munkaerő-toborzó marketingigazgatója is. Szerinte Prága az életminőség és egyéni karrierlehetőség szempontjából is vonzó célpont a külföldiek számára. A szakember hangsúlyozta, hogy Csehországba már nemcsak az uniós tagállamokból, de Ukrajnából, Szerbiából vagy éppen a Fülöp-szigetekről is érkeznek bevándorlók.
A Cseh Ipari Szövetség újabb gazdasági migránsok érkezését várja. A szervezet 2018 decemberi becslése szerint 440 ezer munkavállaló (!) hiányzik a cseh piacról. Nem véletlen, hogy a cseh vállalatok óriási nyomás alá helyezték a Babiš-kormányt, mert a jelenleginél is több külföldi munkavállalót alkalmaznának. A szervezet üdvözölte a cseh állam döntését, miszerint megduplázzák az Ukrajnából befogadható bevándorlók létszámát. Az Ipari Szövetség szerint a külföldről érkező munkaerő nem veszélyezteti a cseh alkalmazottakat.
Csehországban a magasan kvalifikált, főiskolai vagy egyetemi végzettségű, szegényebb kelet-európai országokból érkező emberek is szívesen munkát vállalnak. Például a bolgár, román és a magyar programozók. A Prágába érkező képzettebb munkavállalók általában több idegen nyelvet beszélnek, amelyek közül az egyik kifejezetten ritkának számít. A statisztikai hivatal munkaerő-piaccal foglalkozó szakembere szerint ma már létezik egy Kelet-Európából Prága felé irányuló agyelszívó hatás.
Csehország EU-csatlakozása óta a munkaerő-piaci helyzet annyira megváltozott, hogy ma már több ágazat egyszerűen összeomlana Prágában, ha egyik napról a másikra eltűnne a bevándorló munkaerő. Például a prágai építőipari cégek, illetve tudományos-, és technológiai cégek alkalmazottainak már több mint egyharmada külföldi. A feldolgozóiparban, a turizmusban és az informatikában a prágai munkaerő egyötöde bevándorló.
A csehországi gazdasági migránsok fizetése nagyon különböző. A románok és szlovákok átlagfizetése (31 ezer korona) például magasabb volt 2017-ben, mint a helyi cseh átlagfizetés (26 ezer korona). Ugyanakkor az ukrán bevándorló átlagbére (25 ezer korona) alacsonyabb a helyi átlagfizetéshez képest.
Baloldali kritika. Jana Maláčová (ČSSD) munkaügyi és szociális miniszter, illetve a Cseh-Morva Szakszervezetek Szövetsége javasolták, hogy az ukrán vendégmunkások legalább annyi fizetést kapjanak, mint amennyi az adott foglalkozás átlagbére.Maláčová szerint a csehek egyébként is magasabb bért kapnak, ezzel a lépéssel csak kiegyenlítenék a bérviszonyokat.
Vladimír Dlouhý, a Kereskedelmi Kamara elnöke ezzel szemben azt állítja, hogy a miniszteri szándék ellentétben áll az esélyegyenlőség elvével, és az ukrán munkásokat előnyhöz juttatná.
Az A2larm.cz cseh baloldali internetes felületen megjelent, Hogyan ne akadályozzák a külföldiek a munkánkat című cikke szerint a cseh cégek kizsákmányolják az országba érkező külföldieket. Ezek a jellemzően betanított munkára felvett emberek alacsonyabb fizetésért dolgoznak, mint cseh kollégáik. A baloldali portál szerkesztője szerint a gyakran kaotikus munkaviszonyokon a bérek kiegyenlítésével lehetne javítani.
Az IPR-tanulmány szerint a 2001-es legelső felméréshez képest a Prágában dolgozó külföldi nők száma megnégyszereződött. Az EU-csatlakozás után a Csehországba érkező első bevándorló hullámban kevesebb volt a nő, ám ma már sokkal kiegyenlítettebb a férfi-nő arány. Igaz, ez egyelőre csak Prágára igaz.
A csehországi ukrán munkavállalók körében igen magas a nők aránya. Otthoni végzettségüket többségében nem tudják új hazájukban érvényesíteni, a külföldi munkavállalók körében ez a csoport kapja a legalacsonyabb béreket.
Prágában a legnagyobb aktívan dolgozó bevándorló csoportot a szlovákok alkotják (69 363 fő, 2017-es adat). Ahogy már korábban jeleztem, ez a szám a gyakorlatban magasabb lehet. Őket követik az ukránok 48 606 fővel. A harmadik legnépesebb prágai külföldi munkaerő a tízezer fős orosz közösség.
A tanulmány kiemeli, hogy az utóbbi években nőtt a Romániából, Bulgáriából, Lengyelországból és Magyarországról érkező bevándorlók száma. Meglepetésre a vietnámi munkavállalók száma enyhén csökkent, de közben Kínából valamivel többen jöttek.
A legnagyobb külföldi munkavállalói közösségek évek óta nagyjából változatlan számokat produkálnak, nem térnek el az átlagos trendtől. „A bevándorlás mértékének üteme ugyanakkor néhány ország esetében rendkívüli, talán meglepő” – állítja a tanulmány, amely szerint a három nagy csoporttól leszakadva, de „megjelentek” a prágai munkaerőpiacon a magyarok, a románok és a bolgárok.
A legbrutálisabb növekedést a magyar bevándorlók produkálták: 2010 és 2017 megnyolcszorozódott a gazdaságilag aktív prágai magyarok száma.
A Csehországban élő külföldiek 53 százaléka rendelkezik állandó lakcímmel és számuk folyamatosan emelkedik. Ismert: egy csehországi állandó lakcím beszerzéséhez minimum öt év állandó csehországi tartózkodás, az egészségügyi járulék és adózás befizetésének igazolása szükséges. A ČSÚ számai azt mutatják, hogy az úgynevezett ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkezők száma csökken.
Ez azt is jelenti, hogy a Csehországba bevándorlók hosszabb távú letelepedésre rendezkednek be. Szintén a ČSÚ adatai szerint az utóbbi években nőtt a más EU tagállamokból érkező bevándorlók száma is.
„Általában minden nemzetiségre érvényes gyakorlat, hogy idegenben a bevándorlók hagyományosan olyan helyekre költöznek, ahol már élnek saját országbéli honfitársaik” – mondja Ivana Přidalová, a prágai Károly Egyetem Urbanisztikai Kutatócsoportjának tagja.
Ez a jelenség mikroszinten működik Prágában is, nagyobb városrészekre kiterjedő etnikai jellegű koncentráció nem jellemző. A prágai mindennapi életben az a megszokott, hogy a cseh nyelv mellett napi szinten bárhol hallhat az ember orosz/ukrán, angol és vietnámi beszédet a városban. A külföldiek a mindennapi élet részévé váltak Prágában.
A leginkább jellegzetesen etnikai alapon látható városnegyed Prága Libuš kerülete, ahol egy óriási vietnámi piacot és városnegyedet látogathat meg a cseh sörtől megfáradt turista. A területen nagyjából tízezer vietnámi él, ami a kerület összlakosságának tíz százalékát teszi ki. A cseh fővárosban összesen 12 212 vietnámi él. A prágai kínai lakosság lassan növekszik (4280 fő), de még jócskán elmarad a vietnámiak számától.
Etnikailag hasonló koncentráció figyelhető meg a főváros 13. kerületében Hůrka városrész, ahol az átlagosnál több orosz él. Ez a speciális etnikai koncentráció még a 90-es években alakult ki, amikor Prága ebben a kerületben kínált olcsó lakásokat külföldieknek. A lehetőségek az oroszok használták ki legnagyobb számban, akik saját üzlethálózatot és egyéb szolgáltató egységek láncolatát építették ki. A statisztika 22 257 hivatalosan bejegyzett prágai orosz származású lakosról tud.
Az oroszokhoz képest kevesebb, de így is jelentős amerikai közösség él a cseh fővárosban. A statisztika hivatalosan 5998 prágai amerikait mutat. Az ő esetükben nem szegregációról, hanem szeparációról lehet beszélni. A cseh amerikaiak előnyben részesítik a kifejezetten drága ingatlanokat, amelyeket a többi bevándorló és a helyiek sem tudnak megfizetni Prágában. Az amerikaiak elsősorban Prága 1. kerületében (Óváros) és Prága 6. kerületében (Dejvická) élnek.
Ezekből a kerületekből a csehek folyamatosan költöznek ki a magas bérleti díjak miatt. Az amerikaiak mellett a gazdag orosz elit tagjai vásárolnak még e kerületekben ingatlanokat.
A külföldiek létszámának növekedése a cseh oktatási intézményekben is megfigyelhető. Amíg 2008/2009-es tanévben a cseh általános iskolákban 1,17 százalék volt a külföldi diákok aránya, a 2017/2018-as tanévben ez az arány 2,89 százalékra emelkedett. Egy másik adat szerint a Prágában élő külföldiek a cseh fővárosban épülő újépítésű lakások 25 százalékát tulajdonolják, befektetés céljából.
A prágaiak hagyományosan toleránsabbak a külföldiekkel, mint a vidékiek. Ivana Přidalová, a prágai Károly Egyetem Urbanisztikai Kutatócsoportjának tagja szerint a helyi többség azért tudja könnyebben elfogadni a bevándorlókat, mert nagyobb számban és mindennapi szinten élnek együtt. A szakértő szerint másokat frusztrál a nagyobb külföldi jelenlét, mert úgy gondolják, az idegen kultúrájú emberek veszélybe sodorják létezésüket, elveszik a munkájukat vagy a férőhelyet az iskolákban a gyerekek elől.
A szakértő szerint az idősebbek és a műveltebb rétegek között is előfordul idegenellenesség. Ennek az az oka, hogy ők erősebben kötődnek a szűkebb környezethez, ahol élnek, most azt látják, hogy régi szomszédaik helyére külföldiek költöztek. Ha megkérdezzük, miért félnek a külföldiektől, azt is elmondják: attól tartanak, hogy több lesz a bűnözés és emelkedik a munkanélküliség. Az urbanisztikai szakértő szerint ezek a félelmek alaptalanok.
A cseh rendőri statisztikák nem mutatnak ki összefüggést a külföldiek nagyobb száma és a bűnözés növekedése között. A csehországi külföldiek jelenléte a helyi gazdaság erősödésével függ össze. A bevándorlók nem növelik, hanem éppen ellenkezőleg: csökkentik a munkanélküliséget és munkájukkal növelik a helyi gazdaság teljesítményét.
A gazdasági migránsokat nem Soros György „telepíti be” az európai országokba, hanem szabad akaratukból vállalnak külföldön munkát a jobb megélhetés reményében, és egyesek végleg letelepednek.
A jelenlegi magyar kormány elképzelése, miszerint Magyarországon figyelmen kívül hagyható a globalizálódó gazdaság trendje, a kiszélesedő gazdasági migráció, gyerekesen naiv elképzelés. A közép-európai cseh példa azt mutatja, hogy a gazdasági növekedés már a régiónkban is fellazítja, kevertebbé formálja a homogén társadalmakat. De ez a fejlemény nem veszélyt jelent, hanem ellenkezőleg, azt mutatja, hogy jobban megy az adott országnak a sorsa. Lehet ideiglenesen politikát arra építeni, hogy megmondjuk, kit nem akarunk országunkban látni, de a következő magyar generációknak ez a gondolat már eszébe sem fog jutni.
A vezető képen Csehország felé irányuló külföldi bevándorlók arányát mutatja 2000 és 2017 között. Forrás: Atlasobyvatelstva.cz
Írta: Bőtös Botond
Szolidaritási nyilatkozatban áll ki a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) és a Szlovákiai Történészek Társasága (SHS) a Magyar Tudományos Akadémia (MTA)...
Orbán Viktor magyar miniszterelnök Kormányinfót tartott, amelyről több kritikus vagy ellenzéki hangvételű médiát kitiltottak. A miniszterelnök eljátszotta, hogy bármit kérdezhetnek...
Miközben a populista kormányok világszerte újra felfedezték a propaganda, a manipuláció és a cenzúra varázsát, Magyarországon 1990 előtt tapasztalt jelenségek...
Interjút szeretett volna készíteni a cseh köztévé Orbán Viktorral, aki a lehetőséget elutasította. A magyar miniszterelnök végül egy nacionalista, illiberális...